Wpis 2022-02-13, 20:49
Ignorantia Iuris nocet
Nieznajomość prawa szkodzi. Ta paremia łacińska sprawdza się niezwykle boleśnie w sytuacji, kiedy przysłowiowy Kowalski musi stanąć przed obliczem urzędnika organu podatkowego. Niepokoju nie jest w stanie zrekompensować miły uśmiech pani urzędnik. Nasz Kowalski musi udzielić wyjaśnień, skąd wziął środki finansowe na piękny dom w górach i cztery samochody. Kowalski od lat kilkunastu nie ma stałego źródła przychodów. Kowalski ma za to przedsiębiorczą siostrę, która od kilkunastu lat wspomaga go finansowo.
Oświadczenie Kowalskiego złożone w urzędzie skarbowym, że pieniądze zostały podarowane (także: nabyte w drodze dziedziczenia) odnawia obowiązek podatkowy. Taką możliwość stwarza art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nim jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.
Jest to zadziwiająca konstrukcja, która organom podatkowym daje możliwość otwarcia na nowo kwestii podatkowej. I to po upływie 5 letniego terminu przedawnienia. Można powiedzieć, iż obowiązek podatkowy zostaje wskrzeszony na nowo. Sprawa jest niebagatelna, w takim przypadku obowiązuje 20 % stawka podatku W ostatecznym rozrachunku korzystniej dla Kowalskiego jest powołać się na otrzymanie od osoby najbliższej rodziców, siostry, brata, dzieci darowizny i zapłacić stawkę 20% podatku od darowizny niż ponieść sankcję w postaci 75% stawki od przychodów ze źródeł nieujawnionych.
Regulowanie zobowiązań podatkowych jest w demokratycznym państwie prawa konstytucyjnym obowiązkiem każdego obywatela. W kontekście wynikającej z prawa podatkowego zasady powszechności podatków, do ponoszenia wynikających z nich obciążeń obowiązani są na równi wszyscy charakteryzujący się daną cechą relewantną. Nadto obywatel może, po spełnieniu ustawowych przesłanek, skorzystać ze zwolnień z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.. Pamiętajmy, że popłaca znajomość prawa, szczególnie podatkowego. Gdyby Kowalski znał się na podatkach, nie zapłaciłby ani złotówki od otrzymanych darowizn. Wystarczy w terminie 6 miesięcy od daty spełnienia przyrzeczonego świadczenia złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie o nabyciu rzeczy. Taką możliwość ustawodawca przewidział w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Radca prawny
Lidia Siegmund
Dodaj komentarz